Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jakie są najpopularniejsze odmiany serów mozzarella

Tradycyjne włoskie sery są popularne w wielu krajach, i słusznie cieszą się takim uznaniem ze względu na ich niesamowity smak. Tego typu sery, jak również inne produkty włoskie są robione jedynie z całkowicie naturalnych składników i według receptur przekazywanych przez pokolenia.

W szczególności uznaniem cały czas się cieszy mozzarella włoska, która jest podstawą wszystkich porządnych pizz. Typowe sery mozzarella są oczywiście wytwarzane z mleka krów, mają postać miękkich, białych kulek. Ich struktura jest lekko rozciągliwa i miękka, a przed sprzedażą są pakowane w torebki foliowe wypełnione serwatką. Klasyczna mozzarella jest najbardziej rozpowszechniona, ale zwrócić też warto swoją uwagę na inne jej odmiany, jakie zbyt dobrze jeszcze u nas nie są znane. Jedną z nich jest mozzarella buffala.

Pochodzi ona z regionu Kampania, a jej podstawową zaletą jest to, że się ją produkuje ją z mleka bawolego. Początkowo nie doceniano jej specjalnie, ale obecnie zmienia się to mocno z uwagi na lekko kwaskowy, charakterystyczny smak. Mleko bawole zawiera więcej tłuszczu, ale jednocześnie dużo niższy poziom złego cholesterolu, co oznacza że dużo zdrowsze od krowiego. Na naszych stołach coraz częściej pojawia się też mozzarella burrata. Z kolei ten ser przypomina początkowo typową mozzarellę, lecz ma zupełnie inną konsystencję, z półpłynnym wnętrzem. Ta odmiana sera produkowana jest z krowiego mleka z dodatkiem śmietany, i to śmietana właśnie nadaje mu charakterystyczny, maślany smak.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *