Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Najważniejsze informacje na temat bruksizmu

Główne wiadomości na temat bruksizmu podane są na stronie www poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zaburzenie to spotyka znacznie większą część ludności, a więc ważne jest to, aby poznawać przyczynę zgrzytania zębami i w głównej mierze mieć wiedzę, iż jest ona powiązana ze stresem. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, wyróżniające się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w trakcie dnia lub najczęściej w czasie spania. Powoduje to tarcie między zębami i w efekcie, ich zużycie.

Bruksizm wyjątkowo często występuje u najmłodszych, zmniejszając częstotliwość pojawiania się w okresie dojrzewania. Na witrynie poradni podane są charakterystyczne symptomy bruksizmu, na równi u najmłodszych, ale też u osób starszych. Na takiej przesłance można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami faktycznie powiązane jest z bruksizmem. Pewne jest to, że o ile rzeczywiście będzie dochodziło do częściej pojawiającego się niż zwykle zgrzytania zębami, to czymś najważniejszym jest aby zareagować natychmiastowo i prędko udać się do stomatologa. Jeżeli będzie to konieczne, można także wybrać się do psychologa.

Jest to rekomendowane szczególnie wtedy, gdy chory zmaga się z silną okolicznością wywołującą stres. Wiele osób dopiero w późniejszym czasie będzie odczuwać konsekwencje zgrzytania zębami. Nie zawsze szybko ktoś wie, że ma taki kłopot. Niestety bruksizm może doprowadzić do: starcia zębów, uszkodzenia szkliwa, kruszenia się zębów, odczuć bólowych w skroni, bądź sztywności mięśni twarzy. Pacjent który zmaga się z bruksizmem ma także zwiększone problemy z zachowaniem dobrego snu nocą, a więc może się u niego rozwijać bezsenność.

Leczenie bruksizmu w głównym stopniu polega na zahamowaniu negatywnych rezultatów. Poza leczeniem dentystycznym, bazującym na zakładaniu specjalnie zaprojektowanej szyny, wdrożone może zostać leczenie psychologiczne. W niektórych przypadkach jest też aplikowana toksyna botulinowa na wybrany z mięśni twarzy, co zmniejsza rezultaty napinania żuchwy. Kiedy pacjent trafi do psychologa, to głównie omówione będą strategie, umożliwiające lepsze zarządzanie stresem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *